گل های یکساله ی حساس به سرما( بخش اول)

گل آهار

نام علمی این گیاه Zinnia spp است و به خانواده Compositae تعلق دارد. موطن آن مکزیک بوده و دارای انواع پر پر ، کم پرو رنگهای بسیار متنوع است.ارتفاع بوته آن در ارقام مختلف بین 30 تا 80 سانتی متر است. از زمان کاشت بذر تا گلدهی 1.5 تا 2 ماه زمان نیاز است و گلدهی آن در تمام طول تابستان و نیمی از پاییز ادامه دارد.خاک مرطوب، مکان آفتابگیر و دمای بالا را دوست دارد و نسبت به خشکی و کم آبی مقاومت خوبی دارد. بهترین روش ازدیاد آن کاشت مستقیم بذر در محل اصلی است که البته پس از رسیدن به مرحله 2 تا 3 برگی باید تنک گردد. مهمترین آفت آن سفیدک است که برای جلوگیری از گسترش آن باید از آب پاشی بر سطح شاخ و برگ گیاه خودداری ورزید.

ابری

نام علمی این گیاه Ageratum.houstonianum  است و به خانواده ی Compositae تعلق دارد. منشا آن آمریکای جنوبی بوده و فصل گلدهی آن در بهار و تابستان است.ارتفاع زیادی ندارد ولی عادت رشد آن بیشتر به صورت پهن شونده است. مجموعه ای از تک گل های کوچک سطح بوته را میپوشاند به طوریکه برگها را مخفی میکنند ودر رنگهای آبی و گاهی سفید و صورتی دیده میشود. گل ها دوام زیادی دارد و وجه تسمیه این گیاه نیز به معنای همیشه جوان است. مناسب ترین محل برای کشت و کار آن یک محیط آفتابگیر و گرم و یک خاک سبک است.ریشه سطحی دارد به همین منظور آبیاری باید به صورت منظم انجام گیرد. کاشت به صورت نشا کاری و نیز مستقیم امکان پذیر است. از زمان کاشت بذر تا گلدهی 2.5 تا 3 ماه زمان نیاز است.

اطلسی

نام علمی این گیاه Petunia.hybrida  بوده و به خانواده Solanaceae مربوط است. این گیاه دارای انواع یکساله و دائمی بوده ولی اغلب به صورت یکساله کشت و کار میشود. این گیاه تیپ ها و رنگهای متنوعی دارد و اخیراً رنگ زرد آن نیز از طریق اصلاح حاصل شده است. گلدهی اطلسی از اواخر بهار تا اواخر پاییز است. در خاکی حاصلخیز و نسبتاً سنگین و محلی آفتابگیر رشد خوبی دارد. بذر بعضی از ارقام برای جوانه زنی به نور نیاز دارند به همین منظور کشت آنها باید سطحی صورت بگیرد. بذر این گیاه را بسته به دمای محیط از اواخر زمستان تا اواسط بهار در خزانه هوای آزاد کشت کرده و در خرداد ماه به زمین اصلی انتقال میدهند. قلمه ی ساقه روش دیگر تکثیر این گیاه است که در اواخر تابستان انجام میشود و پس از نگهداری در مکان گرم بعد از زمستان اقدام به کاشت آنها میکنند. امراض و آفات زیادی مانند برگ خوار، موزاییک توتون و خیار، بوته میری و ... آن را تهدید میکنند که به این منظور باید از آفت کش مناسب استفاده شود. البته به محض مشاهده موزاییک باید گیاه آلوده را حذف و از بین ببریم.

تاج خروس

نام علمی این گیاه Celosia.argentea  بوده و از خانواده ی Amarantaceae است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و دارای گل آذینی به شکل سنبله است. گلها به شکل تاجی و یا پر مانند هستند. در واقع تاج از مجموعه ی گلهای ریزی که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است. گلها در رنگهای زرد، صورتی، قرمز و ارغوانی وجود دارند.دوام گلها زیاد است و قابلیت خشک کردن دارند. گلدهی آن تا آغاز سرد شدن هوا در پاییز ادامه دارد. این گیاه بسیار آفتاب دوست بوده و نیاز به یک خاک قوی، حاصلخیز و مرطوب دارد. این گیاه به کود شیمیایی حساس است و باید به جای آن از خاک برگ پوسیده و کودهای طبیعی استفاده کرد. بذر این گیاه در بهار در شاسی سرد کشت شده و زمانیکه ارتفاع گیاه به 5-6 سانتی متر رسید به محل اصلی برده میشود. یکی از ویژگی های این گیا این است که خود کشت یا self sow بوده ، به این معنی که بذر ها پس از رسیدن در باغچه ریزش کرده و در سال بعد دوباره جوانه زده و بدون نیاز به کشت مجدد رشد کرده و گلدهی میکند.

جعفری

نام علمی این گیاه Tagetes spp و از خانواده ی Compositeae  است. گیاهی است یکساله و دارای برگهای مرکب و در رنگهای زرد، لیمویی، طلایی و نارنجی قهوه ای دیده میشود.دوره گلدهی آن در سراسر تابستان و حتی پاییز تا قبل از سرما است. این گیاه آفتاب دوست است و در نقاطی با آفتاب کامل رشد خوبی دارد. به خاک چندان حاصاخیزی نیاز ندارد. به رطوبت بالای خاک و همچنین ازت بالا و آهن خاک حساس است. از نظر فتوپریود یک گیاه روز کوتاه محسوب میشود. در صورتی که به صورت مستقیم کشت شود نیاز به تنک کردن دارد . برای تولید گل های درشت دوبار خزانه کاری توصیه میشود. به این معنی که پس از رسیدن گیاه به مرحله ی 6-4 برگی به خزانه دوم انتقال و با فاصله بیشتری کشت میشود. ارقم جعفری در 4 گروه قرار میگیرند.1- جعفری آفریقایی atagetes erectT : داراری گلهای پرپرکروی و  بزرگ به قطر 12 سانتیمتر و ارتفاع 90 سانتی متر.2- جعفری فرانسوی یاTagetes patula که معمولاٌ دارای گلهای کم  پر و دورنگ با عادت رشد فشرده است. 3- هیبرید های آفریقایی-فرانسوی: از تلاقی دو گونه ی قبلی حاصل میشود. بیشتر در رنگهای زرد و نارنجی با لکه های قرمز متمایل به قهوه ای دیده میشود. این گروه تریپلوئید بوده و قادر به تولید بذر نیست. 4-  گروه چهارم معروف به جعفری ساینت (signet) دارای 40-30 سانتی متر ارتفاع و گلها کم پر و کوچک.

گل حنا

نام علمی آن Impatiens spp است و از خانواده ی Balsaminaceae میباشد. دارای گونه های مختلف یکساله و حساس تا درختچه ای و مقاوم است. در گونه یکساله، بوته علفی و ساقه هاگوشتی، شفاف و آبدار و بسیار منشعب است. رنگ گل بیشتر سفید، قرمز، صورتی و ارغوانی است. وجه تسمیه این گیاه یعنی ایمپاتینس در فرانسوی به معنی بی حوصله است چرا که در اثر لمس کردن کپسول میوه به ناگاه پاره شده و بذر ها به خارج میریزند. دوره ی گلدهی گیاه از خرداد تا اوایل پاییز است. در یک محل گرم ، مرطوب و سایه به خوبی رشد میکند. به همین منظور کاشت آن در سایه درختان و زمینی که همواره مرطوب است توصیه میشود. تکثیر آن به وسیله ی قلمه و بذر صورت میگیرد. بذر آن را در اوخر اسفند کاشته و پس از مقاوم سازی در اردیبهشت به زمین اصلی انتقال میدهند. بذر این گیاه برای جوانه زنی به نور نیاز دارد و لذا باید به صورت سطحی کاشته شود. انواع چند ساله نیز به راحتی توسط قلمه تکثیر میشود و قلمه آن در مدت کوتاهی در آب یا پیت ریشه دار میشود.

رعنا زیبا

نام علمی آن Gaillardia spp و از خانواده Compositeae  است.در انواع قرمز نارنجی و دو رنگ دیده میشود. دوره گلدهی آن از تابستان تا اوایل پاییز است. حذف گلهای پژمرده به تداوم گلدهی آن کمک میکند. کاملا به خشکی و گرما مقاوم است و در یک خاک اسیدی با زهکش خوب گلهای مرغوبی تولید میکند. ازدیاد این گیاه به صورت کاشت مستقیم بذر و یا نشا کاری انجام میشود.

 

 

/ 0 نظر / 36 بازدید