گل های گلخانه ای

گلدهی بسیار ی از گونه‌ها در فصل پاییز و زمستان روی می‌دهد. کنار هر برگ یک گل تشکیل می‌شود.

روش تکثیر

  • تقسیم بوته (پاجوش): مهمترین روش افزایش می‌باشد. در بهار پاجوش‌ها را از پایه مادری جدا می‌کنند.
  • قلمه انتهایی حاوی ۲ تا ۳ برگ
  • بذر: در افزایش بذری،بذر برای تندش به دمای بالا (◦C۲۴-۲۱) نیاز دارد و پس از ۳ سال گل می‌دهد

 

کالادیوم (Caladium candidum) کالادیوم گیاهی است که در گلخانه‌های گرم نگهداری می‌شود و گیاه درون خانه‌ای می‌باشد. دارای برگ‌های زیبا و ترکیب رنگ‌ها در این برگها چنان است که هیچگیاه دیگری در این مورد با کالادیوم برابری ندارد.کالادیوم باید در محلی گرم نگهداری شود و در درجه حرارت مناسب برای آن بالای ۱۸ درجه سانتی‌گراد است

 

تا زمانی که گیاه دارای برگ می‌باشد خاک باید مرطوب باشد. در تابستان ۲ تا ۳ بار در هفته و در زمستان در صورت عدم وجود برگ و استراحت گیاه، آبیاری را متوقف نمایید.

 

خاک باید غنی از مواد آلی باشد و pH اسیدی حدود ۶ را دوست دارد. هر دو الی چهار هفته یک‌بار با کودهای کامل تغذیه شود، کمبود مواد غذایی سبب ریز شدن و ضعف برگ‌های گیاه می‌شود.

تکثیر  آن از طریق تقسیم ساقه ژوخه‌ای صورت می گیرد.

 

دیفن باخیا (Dieffenbachia)

گیاه زیبایی است با ساقه‌های نرم و آبکی و برگ‌هایی به رنگ سبز با لکه‌های سفید و زرد و و رگبرگ‌های اصلی کاملا مشخص و سفید و زرد. یک گیاه درون خانه‌ای می‌باشد، و زمانی که به آپارتمان‌ها منتقل می‌شوند محیط کم نور و سایه آنجا را بخوبی تحمل می‌کنند. تکثیر آن از ساقه هایی که از بندهای نزدیک به هم تشکیل شده یافته، قابل تکثیر است. کافی است که آنها را به نحوی به قطعات تقسیم کنیم که هریک دارای یک جوانه و یا بیشتر باشد. و با استفاده از قلمه انتهایی و خوابانیدن هوایی نیز قابل ازدیاد می‌باشد. این گیاه حساس به پوسیدگی ساقه می‌باشد.

 

فیلودندرون یا برگ انجیری (Philodendromspp.)

برگ‌های پهن و بزرگ برگ انجیری در بین گیاهان زینتی کاملا مشخص است. در برخی گونه‌ها برگ‌ها کامل و بدون بریدگی است و در گونه های دیگر برگ‌ها دارای برش‌های عمیق و سوراخ‌های بزرگ است. روش معمولی تکثیر آنها از طریق قلمه زدن انجام می‌پذیرد. برگ انجیری نیاز کمتری به کودهای فسفری دارد، و این کود در رشد و نمو این گیاه اثر معکوس می گذارد.

 

پوتوس ابلق (Scindapsusaureus)

این گیاه با برگ‌های قلبی شکلی نسبتا کوچک، کاملا مقاوم به سایه است، و ارقام مختلف دارد. بسیاری از گونه‌های این نوع بالا رونده‌اند. رطوبت کم محیط را تحمل می‌کنند. ازدیاد این گیاه از راه قلمه می‌باشد.

 

اسپتی فیلوم یا برگ قاشقی (Spathiphyllum)

گیاه درون خانه‌ایمی‌باشد. برگ‌های این گیاه پهن و کشیده، رگبرگ‌ها از دور نمایان، و گلها دارای براکته بزرگ و به شکل یک قاشق و سفید رنگ است. از طریق تقسیم بوته به آسانی تکثیرمی‌شود. این گیاه ساقه ندارد و یا ساقه در آن کوچک است و از این نظر شبیه به آنتوریوم است. نسبت به سایه کم و بیش مقاومت دارد.

 

شیپوری (calla) (Zantedeschia)بومی نواحی آفریقای‌جنوبی است. دارای ریزوم‌های ضخیم و دمگل قوی وبلند است. گلها شبیه شیپور بوده و نظیر تمامی گیاهان تیره Araceae گل‌آذین آن چمچه (Spadice) است. براکته‌ای که خوشه گل را احاطه کرده، Spathe و خوشه گل را Spadix گویند. گیاهی است دائمی و گرمسیری که دارای گلهای منفرد می‌باشد. برگ‌های تیرکمانی و دمبرگ طویل دارد و بسته به گونه، شکل دمبرگ‌ها متفاوت است.

روش تکثیر آن از طریق بذر و تقسیم ریزوم می‌باشد

 

آگلئونما (Aglaonemacommutatum)

دارای ریزوم و برگ‌هایی به رنگ سبزتیره با لبه نقره‌ای متمایل به خاکستری و سرنیزه‌ای است. اسپاتی گل سفید رنگ بوده و د راواسط تابستان ظاهر می‌شود. تمام قسمت‌های گیاه سمی می‌باشد و تماس با شیره گیاه حساسیت در پوست ایجاد می‌کند. ارتفاع آن تقریبا ۴۵ سانتیمتر می‌باشد.

 

مقاوم به سایه بوده و نور متوسط (سایه آفتاب) را دوست دارد. خاک کمی اسیدی را می‌پسندد. به دمای گرم ۱۹ -۱۶ درجه سانتی‌گراد و حداکثر ۳۰ درجه سانتی‌گراد را می‌پسندد. نیاز آبی آن بالاست و خاک آن باید تقریبا مرطوب باشد. البته آبیاری زیاد به خصوص در زمستان باعث زرد شدن برگ‌های گیاه می‌شود. رطوبت بالا ۸۰ تا ۹۰ درصد را می‌پسندد. از طریق بذر، پاجوش یا تقسیم بوته و قلمه (قلمه برگی ندارد) تکثیر می‌شود.

 

▪تیره آرالیاسه (Araliaceae)

پاپیتال یا عشقه (Hedera helix)

از جمله گیاهان همیشه سبزند. برگ‌های آنها نسبتا کوچک و دارای بریدگی‌هایی در اطراف می‌باشند، و رنگ برگ‌ها از سبز تیره تا سبز روشن تغییر می‌یابد. خزنده و یا بالا رونده‌اند و برای پوشش خاک در زیر سایه درختان بسیار مناسبند. گونه‌های ابلق کند رشد می‌باشند. نوع ابلق به سختی ریشه می‌دهد. این گیاهان از طریق قلمه سبز در تمامی فصول تکثیر می‌شوند.

 

آرالیا (Aralia یاDizygotheca)

Aralia elegantissimaدارای برگ‌های ظریف، کشیده و دندانه‌دار به صورت مرکب و برگچه‌ها از یک نقطه منشاء می‌یابند. در  این گونه ساقه نسبتا بلند است. از طریق بذر تکثیر می‌شود و قلمه آن به سختی ریشه‌دار می‌شود.

نوع دیگر آرالیای برگ پهن (Aralia seiboldi ) یا Fatsia japonica است برگ‌ها شبیه برگ‌های پاپیتال، ستاره‌ای شکل و به رنگ سبز تیره‌اند. از طریق قلمه تکثیر می‌یابند. آرالیاها مخصوص گلخانه‌های سرد می‌باشند.

 

شفلرا (Scheffleraactinophylla)

برگ‌ها به رنگ سبز روشن و براق می‌باشند دمبرگ‌ها بلند و در بخش انتهایی دارای ۶ برگچه می‌باشند که هریک به طرفی امتداد می‌یابند و بدین ترتیب برگ‌ها مرکب محسوب می‌شوند. این گیاه از طریق بذر  و قلمه (حداقل دارای یک برگ باشد) تکثیر می‌شود.

▪تیره پیچ شمعی (Asclepiadaceae)

پیچ شمعی (Hoya carnosa)

یک پیچ زینتی گرمسیری و همیشه سبز است. برگ‌های آن ضخیم به رنگ سبز تیره و متقابل است. گلهای بسیار درخشان به ندرت به صورت مجتمع ظاهر می‌شوند. از طریق قلمه و طریق خوابانیدن شاخه نیز می‌توان آنرا تکثیر کرد. در تابستان گل می‌دهد.

 

استفانوتیس (Stephanotis floribunda)

یا یاس ماداگاسکار با شاخه‌های نازک بلند و خزنده و برگ‌های نسبتا ضخیم، متقابل کشیده و گلهایی به رنگ سفید لوله‌ای شکل بسیار معطر  می‌باشد.

 

استاپلیا (stapelia)با گلها بزرگ و ستاره‌ای شکل می‌باشد.

 

/ 1 نظر / 46 بازدید

سلام بالا بردن پیج رنک و ترافیک (آمار بازدید) با سیستم تبادل لینک نامحدود . این سیستم تبادل لینک همانند سیستم تبادل لینک معمولی است با این تفاوت که در سیستم تبادل لینک معمولی شما به یک سایت لینک میدادید و در ازای یک لینک داده شده، به سایت شما یک لینک داده میشد. اما در این سیستم تبادل لینک شما با ثبت نام و گذاردن کد مورد نظر (بر اساس نوع وب سایت یا وبلاگ)، لینک شما در تمامی سایتهای عضو سیستم نمایش داده میشود و متوورهای جستوگر مانند گوگل، هر یک لینک به سایت شما را یک رای به سایت شما تلقی میکنند و این امر باعث بالا رفتن سریع پیج رنک شما خواهد شد. برای ثبت نام و اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنید: http://www.velocity-cms.ir/unlimitedlinks/index.php