ورمیکولایت

ورمیکولایت در کشاورزی

سال هاست که ورمیکولایت به عنوان شبه خاک در داخل آپارتمان ها و یا سیستم های هیدروپونیک (Hydroponic Growing) در پرورش گل و گیاه در مواردی که محدودیت استفاده از خاک معمولی را دارند، استفاده می شود. (Soiless) و موادغذائی موردنیاز گیاهان به صورت مایع به ورمیکولایت و نهایتاً ریشه ها رسانده می شود.

این ماده در کشاورزی کاربرد گسترده دارد نظیر: زمین های چمن، باغ ها، مواردی که رشد سریع گیاه از اولویت برخوردار باشد (ورمیکولایت به صورت صددرصد استفاده می شود). ورمیکولایت همچنین در شرایط ویژه کم آبی، حفظ خاک از جریان بادهای گرم و جلوگیری از یخبندان و صدمه به ریشه ها کاربرد دارد.

ورمیکولایت با ایجاد فضای مناسب در خاک و سبک کردن آن، هوادهی به ریشه را به شدت بهبود می بخشد و این در حالیست که رطوبت و موادغذائی را به آسانی در اختیار قلمه ها و ریشه های جوان قرار می دهد.

ورمیکولایت ماده ای است دائمی و غیرمضر برای خاک که دارای تمیزی صددرصد است. ورمیکولایت ماده ایست بدون بو، غیرسمی و استریل که باعث فساد خاک و ضایع شدن آن نمی گردد و به دلیل خنثی بودن، ماهیت خاک را تغییر نمی دهد.

ورمیکولایت دارای قابلیت نگهداری نقل و انتقال کاتیون ها می باشد، به همین علت می تواند موادی نظیر آمونیوم، پتاس، کلسیم، منیزیم و آهن را به آسانی در اختیار ریشه ها قرار دهد.

این ماده بسیار سبک و همراه با خاک معمولی، خاک برگ و خاک های غنی شده با کودهای شیمیائی بهترین روش برای رشد گیاهان، به خصوص گل های زینتی می باشد.

● نحوه استفاده

▪ قلمه زدن

ورمیکولایت متوسط با ابعاد ۵ـ۲ میلی متر مصارف متعددی در باغبانی از جمله کاشت قلمه دارد. می توان ورمیکولایت را مستقیم در محفظه کاشت قلمه ها ریخت و به تدریج آبیاری کرده و قلمه ها را در آن قرار داد. اگر محل تخلیه در محفظه کاشت تعبیه شده باشد، آبیاری زیاد، نگران کننده نیست. ورمیکولایت حداکثر رشد ریشه را در کوتاه ترین زمان تضمین می کند.

▪ اصلاح یا تقویت خاک

در باغات و مزارعی که دارای خاک سنگین یا چسبنده می باشد تا ۱:۲ حجم خاک ، استفاده از ورمیکولایت توصیه می گردد. این عمل باعث ایجاد کانال های هوائی گردیده، اجازه تنفس مخلوط خاک را می دهد.

مخلوط ورمیکولایت در باغ های گل و سبزیجات یا گیاهان گلدانی هوای لازم را در اطراف ریشه برای ادامه رشد گیاهان فراهم می آورد. در جائی که خاک ، دانه درشت و ماسه ای باشد، مخلوط ورمیکولایت در خاک باعث می شود خاک بتواند آب و هوای موردنیاز برای رشد گیاه را در خود حفظ کند.

▪ رویش دانه

ورمیکولایت را به تنهائی یا مخلوط با خاک یا خاک برگ می توان استفاده کرد. آبیاری بسیار کمتر، رویش دانه های بیشتر و رشد سریع تر از مزایای استفاده از ورمیکولایت می باشد. زمانی که ورمیکولایت به تنهائی استفاده شود، دانه های جوانه زده باید با یک محلول کود ضعیف تغذیه شوند تا وقتی که اولین برگ های واقعی ظاهر گردد. (یک قاشق غذاخوری از کود قابل حل در یک گالن ۴ لیتری آب). جائی که ورمیکولایت با خاک یا خاک برگ به صورت نصف به نصف مخلوط شده است، هیچ تغذیه اضافی تا موقع نشاء لازم نیست. عمل پاکیزه سازی خاک از لارو حشرات و بذر گیاهان هنوز عملاً حذف می گردد، به علت آن که ورمیکولایت استریل است. در انتقال دانه های جوانه زده از ورمیکولایت، خطر شکستن ریشه های موئی بسیار کم است و رشد ریشه های انبوه در این مخلوط، گیاه جوان را قادر می سازد که بلافاصله خود را نگه دارد.

▪ گیاهان خانگی

ورمیکولایت مشکلات خاک هائی که به مرور زمان فشرده شده اند را در گلدان های گل از میان می برد. ورمیکولایت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنید، کنترل عالی هوا و رطوبت برای گیاهان خانگی تأمین خواهد شد. در این صورت ریشه ها می توانند در تمام گلدان گسترش یابند. توجه به این نکته ضروریست که در صورت استفاده از ورمیکولایت نیاز به آبیاری بسیار کمتر خواهد شد.

▪ نشاء زدن

سوراخی به عمق حداقل ۱۵ سانتیمتر بزرگ تر از ریشه گیاه حفر کنید. ورمیکولایت را با خاک ی که از آن سوراخ خارج کرده اید، مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در اطراف ریشه ها قرار دهید. این عمل قبل از نشاء بوته، درختچه یا درخت باعث انشعاب سریع و نفوذ ریشه ها در عمق خاک می گردد. ورمیکولایت از خشک شدن ریشه ها بر اثر آفتاب جلوگیری می کند و حتی رطوبت را کنترل و سلامت گیاهان را تضمین می کند.

▪ حفاظت در مقابل عوامل طبیعی

استفاده از ورمیکولایت به ضخامت ۸ـ۵ سانتیمتر به عنوان محافظت در اطراف بوته ها، رزها، گوجه فرنگی ها، کوکب ها و گیاهان دیگر می تواند از خشک شدن گیاه جلوگیری کند و از گیاه در برابر سرما و گرمای شدید محافظت کند. گیاهان محافظت شده با ورمیکولایت در سرمای شدید زمستان مقاومت بیشتری دارند.

ورمیکولایت به خاطر داشتن ساختمان حفره دار از رطوبت اشباع نمی شود. لذا استفاده از آن در اطراف گیاه بعد از اولین باران سنگین در تابستان مانع خشک شدن خاک و آسیب به گیاه می گردد. می توان ورمیکولایت را در بهار به عنوان یک تقویت کننده با خاک مخلوط کرد.

▪ انبار کردن پیازها و محصولات ریشه ای

ورمیکولایت را اطراف پیازهائی که در ظرف قرار گرفته اند، بریزید. اگر پیازها از زیر خاک بیرون آورده شده اند، بگذارید چند ساعت در آفتاب بمانند تا خشک شوند و بعد آنها را در سبد قرار داده و روی آنها را با ورمیکولایت بپوشانید. قدرت نم گیری ورمیکولایت همانند یک تنظیم کننده اتوماتیک عمل می کند و از کپک زدگی و نوسان رطوبت در مدت انبارداری جلوگیری می کند.

ورمیکولایت رطوبت داخل غده های انبار شده را جذب نمی کند، بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسیدگی غده ها جلوگیری می کند. غده های انبار شده حتی از تغییرات دمای جدی و ناگهانی هم محافظت می شوند.

▪ چمن های سالم تر و سبزتر

هنگام آماده کردن باغچه برای چمن های جدید یک مترمکعب ورمیکولایت را در مساحت ۱۱۰ مترمربع مخلوط کنید. پس از بذرافشانی، کل منطقه را با ورمیکولایت بپوشانید، به طوری که در حدود ۶ میلیمتر ارتفاع داشته باشد. سپس با آب افشان به تدریج آبیاری کنید. ورمیکولایت رویش بذر را تسریع کرده، همچنین بذرهای بیشتری رویش می یابد. بنابراین چمن شما متراکم تر و پرپشت تر خواهد شد. ورمیکولایت به عنوان یک ذخیره کننده دائمی رطوبت عمل کرده و در زمان خشکی، پژمرده شدن چمن ها را به تعویق می اندازد.

▪ گل آرائی منازل

به منظور تازه و شاداب نگه داشتن گل های بدون ریشه (دسته گل) در گلدان ها و رفع نگرانی از واژگون شدن آنها می توان گلدان موردنظر را با ورمیکولایت که ظاهر نقره ای رنگ بسیار زیبائی دارد پر کرد و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لایه های طبیعی ورمیکولایت از آب اشباع گردد، سپس آب اضافه را تخلیه و گل ها را در آن قرار دهید.

از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) رطوبت ورمیکولایت به تدریج به ساقه گل ها رسیده و آنها را شاداب نگه می دارد.

۲) می توان گل ها را به طرز دلخواه استقرار و آرایش داد.

۳) بوی نامطبوعی که آب راکد گلدان ها ایجاد می کنند، از بین می برد.

۴) در صورت واژگون شدن گلدان آب بر روی میز یا سطح اتاق پخش نخواهد شد.

 

منابع :
----------------------
aftab.ir
ماهنامه سرزمین سبز
----------------------

کلمات کلیدی :
----------------------
ورمیکولایت-کیمیائی خاک- ورمیکولایت در کشاورزی-قلمه زدن-تقویت خاک- رویش دانه-گیاهان خانگی-نشاء زدن-محصولات ریشه ای-گل آرائی منازل
----------------------
 

/ 0 نظر / 33 بازدید