تـوت فرنگی ،

توت فرنگی به حالت خودرو در بعضی نواحی شمالی ایران وجود دارد وبعضی اوقات به دلیل خوش طعمی‌، میوه آن را به طور مصنوعی پرورش می‌دهند‌. از دیربازهمه قسمت‌های این گیاه مصرف دارویی داشته است و ازبرگ و ریشه آن که حاوی مقدارقابل ملاحظه‌ای تانناست به عنوانضد اسهالوادرارآوراستفاده می‌شده است‌.

  توت فرنگی، میوه ای شبیه توت است ولی کمی درشت تر، رنگش قرمز وطعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش کوتاه و دارای برگهایی درشت و ساقه هایی باریک وخزنده است که روی زمین می خوابد و ریشه می دواند.

  قسمت هایی که از بوته توت فرنگی مورد استفاده قرار می گیرند،عبارتند از: میوه ، برگ و ریشه.


توت فرنگی به صورت هایگوناگون مورد استفاده قرار می گیرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستنی.

خواص تغذیه ای توت فرنگی و اثر آن در سلامتی انسان :

·       توت فرنگی منبع خوبی ازفیبر،ویتامین C ،فولات،پتاسیموآنتیاکسیدان هامی باشد که این مواد مغذی باعث می شوند توت فرنگی بعنوان یکجایگزین شیرین ، باعث افزایش سلامت قلب ، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کلارتقاء سلامتی بدن شود.

·       همچنین دارای املاحکلسیم،آهنوفسفرمی باشد. از مواد موثر مهم آن می توان تانن ،موسیلاژ ، قندهای مختلف ، سالیسیلات ها و به خصوص اسیدهای میوه را نام برد.

·       توت فرنگی سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع استوکالری کمی دارد. یکواحد توت فرنگی معادل 8 عدد است که 50 کالری انرژیدارد. توت فرنگی مانند سایر توت ها مثل شاه توت ، توت سفید، تمشک و... پاک کننده روده و مثانهاست

·       تحقیقات اخیر نشان داده است، دریافت روزانه یک واحد توت فرنگیباعث افزایش قابل توجهی در مقدار فولات خون شده و نیزفشار خون بالا راکاهش می دهد .

  فولات ، مقدار هموسیستئین خون را کاهش می دهد. هموسیستئین اسیدآمینه ای است که در مقادیر زیاد باعث مسدود شدن رگهای خونی می شود. همچنین توتفرنگی دارای مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها مثل الاژیک اسید و آنتوسیانین (رنگدانه قرمز) است که در پیشگیری از بیماری های قلبی موثرند.

  این مطالعات اهمیت مصرف توت فرنگی را در برنامه غذایی بعنوانعامل بهبود عملکرد سیستم قلبی-عروقی نشان می دهد.  همچنین مطالعات قبلی نشان دادهبود که باعث بهبود عملکرد حافظه و کنترل آرتریت روماتوئید( التهاب مفاصل) می شود.

از دیگر خواص توت فرنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1.      مصرف این میوه علاوه بر وجود انواع ویتامین، املاح و آب که هرکدام اثرات خود را بر بدن اعمال می کنند دارای خاصیتتقویت کننده،ملین و خنک کنندهنیز می باشد.

2.                توت فرنگی از تصلب شرائین جلوگیری می نماید.

3.                توت فرنگیاشتها آوراست و ادرار را زیاد میکند.

4.                دم کرده برگ توت فرنگی درزیاد کردن ادراروشیر بانوانمفید است.

5.      دم کرده برگ توت فرنگییا میوه توت فرنگی میتواندنقرسوسنگ های مثانهرا معالجه کند.

6.      املاح معدنی موجود در توت فرنگیخاصیت مسهلیبه آن بخشیده است، زیرا این املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار می کند وبه همین جهت توت فرنگی برایدرمان یبوستمؤثر است.

7.      اگر توت فرنگی را له کنید و در آب بریزید، نوشابه ای به دست میآید که برای درمان تب هایی که با بیماریهای التهابی همراه می باشد، بسیار مفید است.

8.                توت فرنگی به علت داشتنآهنوویتامین Cدرخونسازیبدن مؤثر است.

9.      توت فرنگی به علت دارابودن مقادیر کافیکلسیموفسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان ،استحکام دندانهاوترمیم شکستگی استخوان هابسیار مؤثر است.

10.    توت ‌فرنگی حاوی موادی چون فسفر، کلسیم، منیزم، پتاسیم و مقداریآهن و هیدرات 2 کربن بوده و در بدن تولید انرژی کرده وخستگی را برطرفمی‌کند.

11.    توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین C ، دردرمان بیماریلثهمؤثر بوده و به هضم غذا کمک زیادی می‌کند.

12.    دانشجویان و افرادی که تمرینات فکری می‌کنند، بهتر است حتما توتفرنگی میل کنند چرا که خوردن این میوه باعث تامین فسفر مورد نیاز مغزشانمیشود.

/ 0 نظر / 20 بازدید